Java Developer

Mid-level • Full-time • Flexible remote in București
HDBUR002
152
Hybrid

Job Summary

Rolul principal al companiei este să faciliteze fluxul de bani dinspre investitori, cei care au capitalul, către antreprenorii care au nevoie de capital pentru dezvoltare. Beneficiile unei companii listate sunt totuși mult mai sofisticate decât doar accesul la capital, deoarece, odată listate, companiile beneficiază simultan de îmbunătățirea profilului lor, publicitate gratuită și constantă, îmbunătățirea guvernanței corporative, vizibilitate crescută în ochii clienților, partenerilor de afaceri, precum și a comunității în sine.

Cui se adreseaza postul:

  • Celui care doreste sa fie mai mult decat un dezvoltator de software care scrie cod zi-lumina,
  • Pentru cel care este pasionat de a construi motoare si roboti de tranzactionare (sau pentru cei carora le-a trecut prin
  • Minte vreo idee asemanatoare),
  • Pentru cel care interesat de algoritmi de tranzactionare si de high-frequency-trading,
  • Pentru cel atras este de cel mai dinamic mediu tranzactional din piata financiar-bancara,
  • Celui care vrea sa creeze, sa inoveze,
  • Celui care e curios de performante de procesare la nivel mili/microsecunde, de online trading platforms,
  • Si celui care in plus doreste sa invete sa tranzactioneze si sa ofere valoare propriilor bani

Scopul general al postului:

  • Participa la dezvoltarea, testarea si implementarea platformei informatice de servicii bursiere de tranzactionare a companiei, furnizeaza asistenta tehnica personalului companiei si tertilor care utilizeaza aplicatiile software ale companiei, asigura asistenta operationala a Compartimentului Dezvoltare si Administrare Platforme Informatice;
  • Efectueaza activitati privind crearea/dezvoltarea, testarea si implementarea de software comercial in domeniul pietei de capital, colaborand cu compartimentele Administrare Sistem Informatic si Procesare Date, in vederea armonizarii solutiilor software si de implementare functionala, stabilirii arhitecturii de sisteme, testarii, proiectarea sistemelor de securitate si a platformelor de rulare.

Sarcinile principale ale postului:

  • Dezvoltarea de aplicatii software pentru piata de capital – platforme de tranzactionare, sisteme de order-management, algoritmi de tranzactionare;
  • Revizuire / refactoring cod pentru proiectele existente;
  • Implicarea in intregul ciclu de dezvoltare al unei aplicatii software: analiza proceselor / sistemelor, definirea specificatiilor tehnice, implementare, unit & integration testing;

Responsabilitati si limite de competenta:

  • Are obligatia de a se documenta in permanenta in ceea ce priveste legislatia, actele normative, procedurile interne care reglementeaza activitatea companiei, precum si standardele si practicile privind securitatea informatiei / sistemul de management al securitatii informatiei / audit IT / administrarea riscurilor;
  • Raspunde de modul de aplicare al legislatiei, metodologiilor si procedurilor interne pe domeniul specific;
  • Raspunde pentru neindeplinirea sau indeplinirea defectuoasa a atributiilor, lucrarilor si sarcinilor ce ii revin si pentru legalitatea datelor;
  • Raspunde de organizarea si indeplinirea activitatilor proprii, precum si de executarea lor cu respectarea legalitatii si a termenelor stabilite.

Cerinte privind candidatul:

  • Educatie: studii superioare finalizate in domeniul calculatoare/ automatica/cibernetica-statistica/ informatica economica sau inginerie generala)
  • bune cunostinte de programare Java;
  • Java SE 8+ Core Libraries, Network programming, Concurrency / Multithreading, Java EE / Spring (JPA, JMS, Servlet, JDBC), SQL (de preferat PostgreSQL, DB2), Linux, Eclipse/IntelliJ IDE;
  • reprezinta un plus cunoasterea: JAXB / XML, GWT, Web Services, Swing, Groovy, Ant/Maven/Grails, FIX, SWIFT, AngularJS;
  • Cunoasterea limbii engleze – minimum nivel intermediar
  • Aptitudini: gandire analitica, abilitati de comunicare interpersonala, orientare catre indeplinirea obiectivelor, capacitate de analiza a informatiei, capacitate de auto-organizare, de lucru in echipa, comportament profesional, tact si corectitudine, proactivitate, capacitate de a lucra in conditii de presiune.

Beneficii:

  • Plan de alocare actiuni gratuite (Stock Option Plan), in functie de performanta anuala
  • Tichete de masa;
  • Tichete de vacanta;
  • Abonament medical la clinica privata/ Asigurare medicala;
  • Zile de concediu de odihna suplimentare in functie de vechimea in munca/ in cadrul companiei;
  • Zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie;
  • Acces la Programul 7card;
  • Contributia la Pensia facultativa - Fond NN Pensii;
  • Posibilitatea desfasurarii activitatii si prin telemunca;
  • Cadou aniversar/ Angajat cu ocazia implinirii a cate 5 ani de activitate in cadrul companiei;
  • Buget anual individual pentru pregatire profesionala;
  • Abonament cărți la birou (Bookster.ro);
  • Telefon mobil și laptop;
  • Fructe si cafea la birou;
  • Team-building-uri;
  • Participare la competitii sportive, inclusiv Competitia Sportiva a burselor din regiune.

Wait, we have more...