Python Software Engineer

Mid-level • Full-time • On-site • Cluj-Napoca
HDJOI003
1129

Job Summary

Our partner is a major player in the French digital ecosystem with offices in Europe, North America, Africa, and Asia and over 1,500 employees.

Their teams combine expertise and broad business knowledge with robust technological know-how. They rely on this alliance: technologies and business skills to offer solutions adapted to the evolution of their client's needs and thus enable them to sublimate their promises to their clients.

BPO, AI, RPA, and the automation of processes associated with human supervision throughout their workflows ensure a high level of satisfaction while respecting security and compliance rules.

Se caută doi software engineers, pentru o nouă echipă IT la sediul din Cluj-Napoca.

Pentru a răspunde nevoilor clienților noștri, in colaborare cu alti membri ai echipei de Industrializare din Franța (Manageri de proiect și Ingineri), veti participa la elaborarea și implementarea soluțiilor tehnice de digitalizare BPO (workflow-uri de producție, interfețe utilizator, monitorizare producție, algoritmi de automatizare ale proceselor de clasificare de documente și extragere de date, platforme generice).

Responsabilități:

  • analizarea nevoilor utilizatorilor în vederea elaborării specificațiilor funcționale și tehnice;
  • programarea, testarea și documentarea funcționalităților atribuite;
  • asigurarea integrării, parametrării și implementării acestora.

Având în vedere specificul muncii, este nevoie și de o persoană cu calități evidente de leadership, autonomie, curiozitate, cu spirit creativ justificați de o experiență de lucru în metodologia Agile și DevOps.

Cerințe:

  • Studii în Computer Science
  • Experiență de minim 3 ani într-o firmă din domeniul IT după absolvirea studiilor
  • Python (2.7 sau 3.x)
  • Unix/Linux, noțiuni de sisteme și rețele
  • Inginerie software: svn/git, eclipse/pypi, Continuous Integration (Jenkins/Hudson), Scrum/Agile
  • Baze de date: SQL - cunoștințele ORM (SQLAlchemy, Django) sunt un avantaj
  • WEB, webservice: XML/HTML, XSD, CSS, HTML5/AngularJS, Django, REST/SOAP
  • cunoștințe XML, XSLT, XSL-FO, DTD, schema
  • cunoștințele tehnologiilor de recunoașterea documentelor (RAD/LAD) (procesare imagine, OCR/ICR, clasificare, machine learning) sunt un avantaj

De asemenea, este obligatoriu să se cunoască la nivel mediu un limbaj tehnic în engleză. Cunoașterea limbii franceze este un plus.

In conformitate cu cerințele proiectelor, vor exista și delegații in Franța.

Se apreciază persoanele autonome, cu o mare capacitate de adaptare. Curiozitatea, pragmatismul, capacitatea de analiză și de sinteză, și capacitatea de a lucra în echipă reprezintă de asemenea atuuri importante.

Wait, we have more...